خدمات ما مقالات بازیافت و بازیابی آزولا(آفت تالابها و شالیزارها)

بازیافت و بازیابی آزولا(آفت تالابها و شالیزارها)

بازیافت و بازیابی آزولا(آفت تالابها و شالیزارها)

سجاد قربانپور(دانشجوی کارشناسی بازیافت دانشگاه جامع علمی-کاربردی فرهنگی هنری شهرداری تهران)

این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید

چکیده:

جلبک آزولا عامل مهمی در نابودی تالابها بوده و همچنیندر شالیزارها بعنوان یک رقیب جدی برنج در استفادهاز املاح معدنی و مواد مغذی آب ، قرار گرفته و از رشد مناسب برنج جلوگیری کرده ،این امر باعث استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی می شود که عوارض خاص خود را دارند. امروزه دردنیا به آزولا به چشم یک علف هرز نگریسته نمیشود، بلکه آن را یک گیاه مفید و منبع غذایی به حساب می آورند.کاربردای مختلفی برای این گونه جلبک که به یک آفت تبدیل شده بود،پیدا شده است.در این میان صنایع تبدیلی وبازیافت نقش مهمی را ایفا می کنند.با توجه به شرایط جغرافیایى و اقلیمى منطقه و نوع جنس آزولا، میزان آن 30-80 تن در هر هکتار در ماه مى‏باشد. از این رو با توجه به شرایط منطقه مى‏توان از این گیاه استفاده کرد.

 

کلمات کلیدی:  بازیافت وبازیابی، کمپوست، آفت،آلودگی زیست محیطی

 

مقدمه:

ریشه کلمه آزولا یونانی است به معنی «در خشکی مردن» ،آزولا از دو بخش azoو olloyoتشکيل شده است،معناي اين کلمه   "در خشکي مردن" است. آزولادراواخر سال ۱۳۶۳متناسب سازگاری با مناطق شالیکاری باهدفتولید کود ازته به صورت طبیعی برای مناطق برنج خیز از کشور فیلیپین وارد ایران شدهاست.اما پس از مدت کوتاهی همه متوجه مشکلی بزرگتر شدند که گریبان این مناطق راگرفته. باتوجه به رشد شناور و سرطانی آزولا در سطحتالابها مردابها وشالیزارهای شمال کشور و بالا بودن قابلیت این مناطق در کشت این گونه،می توان از این جلبک رد راستای استفاده های متفاوتی که از آن در جهان می شود استفاده کرد.

 

مواد و روشها:

موارد مصرف متعددي براي آزولا وجود دارد که هر کدام به صورت مستقيم و غيرمستقيم براي انسان مفيد است که در زير به آن اشاره مي کنيم:

1-کشت برنج: همان طور که مي دانيم برنج يکي از پرمصرف ترين مواد غذايي است و در واقع علت اصلي ورود آزولا به ايران کشت برنج بوده است. استفاده از آزولا براي کشت برنج باعث مي شود که نشای برنج در شاليزار استحکام بيشتري داشته باشد و براي همين نشای کمتري از بين مي رود. با مصرف آزولا وزن خشک خوشه هاي برنج و ميزان پروتیين دانه برنج افزايش پيدا مي کند.

2- کمپوست و کود گياهي:استفاده از آزولا براي توليد کمپوست و کود باعث کاهش مصرف مواد و کودهاي شيميايي مي شود و براي همين ميوه جات و سبزيجات ارگانيک و سالم داريم.

3- غذاي حيوانات:استفاده از آزولا براي علوفه دام و غذاي طيور مناسب است، چون در اين صورت ديگر نيازي به مکملهاي شيميايي و انرژي زا و هرموني نداريم و از اين طريق مواد پروتیيني سالم در اختيار مردم قرار مي گيرد.

4- تغذيه انسان: اين گياه براي تغذيه انسان مفيد است. کاربرد اين گياه در ساير کشورها نشان مي دهد که نه تنها اين گياه براي انسان سمي نيست، بلکه اشکالات گوارشي هم براي انسان ايجاد نمي کند. بتا کاروتن موجود در آزولا از هويج هم بيشتر است. همچنين به خاطر پروتیين بالايي که دارد توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. آزولا سرشار از عناصر فسفر، کلسيم، منيزيم و پتاسيم است.

5- تامين انرژي:در کشورهاي آسياي جنوب شرقي از آزولا هنگامي که ديگر نتوان هيچ استفاده مفيدي کرد براي تامين انرژِي استفاده مي کنند و به اين ترتيب با کاربرد بيوگاز در مصرف سوختهاي ديگر صرفه جويي مي شود.

6- ساير موارد: از آزولا استفاده هاي ديگري هم مي شود که اين استفاده ها به گستردگي موارد قبل نيست، مثل استفاده از آزولا به عنوان شاخص بيولوژيک براي تشخيص آلودگي در محيط، تهيه داروهاي ضد سرطان و آلرژي، صنايع بهداشتي و آرايشي و تزيینی، استخرها پارکها و منازل.

موارد فوق الذکر شامل استفاده مجدد و بازیافت آزولا می باشد، اخیرا با تحقیق فراوان بر روی این گونه جلبک نوعی کود آلی کمپوستاز آن به عمل آمده است که دارای فواید مختلفی است،ازجمله فواید آن عبارتند از:بدون بو بودن، قابلیت بالاینگهداری آب، عاری ازارگانیسم های انگلی و بیماری زا بوده، پایین بودن وزن حجمی، سبک کردن خاک های فشرده، تامین کنندهعناصر و مواد غذایی مورد نیاز گیاهان.

 بحث و نتیجه گیری:

باتوجه به بالا بودن قابلیت کشت این گیاه وسرعت انتشار آن در کشور می توان از آن برای کاربردهای مذکور استفاده کرد.شایسته است با تقویت صنایع مرطبت از این گیاه هم استفاده ی بهینه کرد وهم از بار آلودگی های زیست محیطی ایجاد شده توسط آن کاست.

منابع:

  1. www.istgah.com
  2. www.forum.pacyrus.com
  3. www.efloras.com
  4. www.plantphysiology.com
  5. www.gstp.ir
You are here خدمات ما مقالات بازیافت و بازیابی آزولا(آفت تالابها و شالیزارها)