اخبار ساخت جایگزین زیست تخریب پذیر و تجدیدپذیر برای پلاستیک

ساخت جایگزین زیست تخریب پذیر و تجدیدپذیر برای پلاستیک


    تهران – ایرنا - محققان دانشگاه ایالتی کلرادو آمریکا موفق به تولید پک پلیمر زیست تخریب پذیر و تجدید پذیر شدند که می تواند جایگزین پلاستیک باشد.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این پلیمر P3HB نام دارد و جایگزین مناسبی برای پلاستیک تولید شده از مواد نفتی محسوب می شود. این پلیمر، یک ماده زیستی است که معمولا توسط باکتری ها، جلبک ها و سایر میکروارگانیسم ها ساخته می شود و در حوزه پزشکی کاربرد دارد. با وجود این هزینه بالای تولید و حجم پایین محصول، استفاده از این ماده را در مقیاس وسیع صنعتی غیر ممکن کرده است.

محققان در فرآیند جدید تولید این ماده، علاوه بر کاتالیزورهای متعددی که خود طراحی و تولید کرده اند، از سوکسینات که اِستری (نوعی ترکیب) از سوکسینیک اسید است، بهره گرفتند. این اسید از طریق تخمیر گلوکز تولید می شود و در فهرست وزارت انرژی آمریکا به عنوان اولین ماده مناسب برای جایگزینی مواد شیمیایی حاصل از مشتقات نفتی معرفی شده است.
محققان با استفاده از این شیوه توانستند پلیمر P3HB را به طور مصنوعی تولید کنند. این پلیمر کارکردی مشابه پلیمر تولید شده توسط باکتری ها دارد، اما می توان آن را در مقیاس بزرگ با هزینه کمتر تولید کرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

You are here اخبار ساخت جایگزین زیست تخریب پذیر و تجدیدپذیر برای پلاستیک