اخبار دلال های پسماند در نبود مدیریت زباله

دلال های پسماند در نبود مدیریت زباله


    تهران- ایرنا- انتشار خبر واردات 25 هزار تن زباله برای کارخانه های بازیافت در صورتی رخ می دهد که ایرانی ها سالانه 20 میلیون تن زباله تولید می کنند اما بنا به گفته دبیر اتحادیه صنایع بازیافت، دلال ها با افزایش قیمت پسماندها باعث رشد فرایند واردات پسماند شده اند.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، «علی مریدی» مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست کشور اخیرا صحبت از 25 هزار تن زباله وارداتی برای کارخانه های بازیافت کرد. او عنوان کرده است تنها امسال از کشورهای عراق، افغانستان و کشورهای کوچک شمال ایران این حجم وارد شده و دلیل این را چنین بیان کرده است که «چون خوراک «زباله» گیرشان نمی آید!».
آمارهای سازمان حفاظت محیط زیست ایران نشان می دهد هر ایرانی سالانه در حدود 8 کیلوگرم پلاستیک مصرف می کند که متوسط عمر هر کیسه پلاستیک 12 دقیقه است.

علاوه بر کیسه، روزانه هزاران هزار قوطی پلاستیکی و دیگر اقسام مواد پلیمری توسط شهرندان و صنایع بزرگ مصرف می شود ولی سازمان محیط زیست، صنایع بازیافت و... در کجای چرخه مدیریت پسماند قرار دارد و چه عواملی منجر به واردات زباله برای کارخانه های بازیافت شده است.
علی مریدی در این باره گفته است: جای تاسف دارد که در کشور ما به جای اینکه پلاستیک‌ کهنه و آشغال‌ های خشک را از مردم خودمان بخریم و در بازیافت استفاده کنیم، اقدام به خرید و واردات پلاستیک‌ کهنه از عراق می‌ کنیم. دلیل این وضعیت آن است که در ایران زباله‌ های خشک از جمله پلاستیک ‌ها به درستی به دست صنایع بازیافت داخل کشور نمی ‌رسد و مجبور می‌ شویم از کشور همسایه آشغال وارد کنیم.
«سید امین صدرنژاد» دبیر اتحادیه صنایع بازیافت ایران در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا درباره خبر واردات زباله گفت: ریشه این ماجرا در قیمتی است که دلال های پسماند بعد از عید با افزایش قیمت ارز، قیمت پسماندها و زباله ها را بالا بردند. پسماندی که قیمت آن کیلویی بین 2هزار تا 3 هزار و پانصد تومان بود، به کیلویی 7 هزار و پانصد تا 9 هزار تومان رسیده است.
وی افزود: مواد خام کارخانه های بازیافت، پسماند است و کارخانه ها برای تهیه این مواد از روی استیصال به واردات روی آورده اند. از طرف دیگر دلال ها، پسماندها را با این قیمت بالا صادر می کنند. این روند افزایش قیمت غیر منطقی است چون هزینه جمع آوری پسماند برای دلال ها همچنان کیلویی 700 تومان است و ما به تفاوت قیمت را سود می برند، در حالی که پسماند و زباله را با قیمت ناچیزی از مهاجران افغان، کودکان کار و کارگران می خرند.
دبیر اتحادیه صنایع بازیافت ایران درباره اقدامات کنترلی صادرات پسماند گفت: در راهکاری کوتاه مدت برای جلوگیری از صادرات پسماند و الزام فروش پسماند به کارخانه های دارای پروانه فعالیت، اتحادیه به همراه وزارت صنایع کدهای صادراتی پسماند را بسته است. در راهکار بلند مدت نیز بعد از 4 سال پیگیری، سامانه جامع مبادله پسماند در مجلس مطرح شد تا مبادلات پسماند از حالت انحصاری بیرون آید و شفاف شود.

** منافع تفکیک زباله از مبدا
سرپرست آب و خاک سازمان حفاظت محیط با یادآوری نان خشکی ها و برگرداندن شیشه ها در دهه 60 اعتقاد دارد که باید قانون «گرویی» را دوباره در سبک زندگی مردم زنده کرد.
«در دهه 60 مردم خودشان را موظف می دانستند که شیشه نوشابه ها را برگردانند. همین هم باعث می شد تا این زباله وارد چرخه محیط زیست نشود.» او این رفتار را واکنش آن روز جامعه به تولیدات کم کارخانه های داخلی می داند اما اعتقاد دارد که الان باید دوباره سمت گرویی رفت! او نان خشکی هایی که در کوچه زباله های بازیافت را جمع می کردند و در مقابل نمک می دادند یکی از کارکردهای مهم حفاظت محیط زیست می داند.
دبیر اتحادیه صنایع بازیافت درباره تفکیک از مبدا گفت: دلال های پسماند در دو سطح خرید می کنند، در سطح خرد که از شهروندان می خرند و در سطح عمده که وابسته به خرید صنایع است ولی ما معتقدیم اگر شهروندان وارد این چرخه خرید و فروش شوند هم تفکیک از مبدا صورت می گیرد و هم مبلغی را برای فروش پسماند دریافت می کند و این به نفع شهروندان خواهد بود.
مریدی درباره ارزش اقتصادی بازیافت بیان کرده است: اگر زباله ها به صورت تفکیک شده از خانه های مردم بیرون بیاد نه تنها 25 تا 30 درصد حجم زباله های ما کاهش می یابد، بازیافت پلاستیک، کاغذ، شیشه و فلزات ارزش اقتصادی خوبی از نظر ارزش افزوده و اشتغال برای ما خواهد داشت.
در این خصوص نیز صدرنژاد گفت: در سطح کلان تخمین زدیم که ارزش افزوده بازیافت پسماند 10 میلیارد دلار است ولی ما تنها امکان بهره برداری از نیم میلیارد آن را داریم. همچنین ایران با وجود هفت همسایه این ظرفیت را دارد که نقش منطقه ای در بازیافت پسماند داشته باشد و از این طرق اشتغال زایی نیز صورت خواهد گرفت.
درنتیجه به نظر می رسد واردات زباله به ایران در صورتی رخ می دهد که این مواد خام به دست کارخانه های بازیافت نمی رسد و حلقه های واسطه ای همچون دلال ها در اختلال این بازار طلای کثیف نقش دارند.
باتوجه به مطالب یاد شده بدون تردید با تقویت و حمایت از صنایع بازیافت نه تنها طبیعت از بلای پلاستیک دور می شود بلکه می توان از طلای کثیف منطقه نیز برای اشتغال و کارآفرینی سود جست.

منبع: خبرگزاری ایرنا

You are here اخبار دلال های پسماند در نبود مدیریت زباله