اخبار داوطلبان 3 تن زباله از اورست جمع کردند

داوطلبان 3 تن زباله از اورست جمع کردند

    گروهی از داوطلبان پاکسازی محیط زیست در مدت 2 هفته بالغ بر سه تن زباله از دامنه و ارتفاعات کوه اورست ( بلند ترین قله جهان ) جمع آوری کردند.به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از سی.ان.ان، اورست به دلیل دهه ها کوه نوردی بر ارتفاعات آن به زباله دانی بسیار بلند مبدل شده است.
اکنون گروهی از داوطلبان با انجام یکی از بلندپروازانه ترین برنامه های پاکسازی در جهان، سرگرم تمیز کردن این قله بلند هستند و در دو هفته نخست این برنامه سه تن ( معادل شش هزار و 613 پوند) زباله از بلندی های اورست جمع آوری کرده اند.
میزان زباله جمع آوری شده با وزن 2 دستگاه خودروی شاسی بلند یا یک اسب آبی نر برابری دارد.

قرار است گروه 14 نفره داوطلبان در مدت 45 روز 10 تن زباله را جمع آوری و بازیافت کنند.
زباله های بازیافتی در کمپ پاکسازی اورست، شامل قوطی های خالی، بطری ها، پلاستیک و تجهیزات صعود است. یک فروند بالگرد نظامی به زدودن این زباله کمک کرده و قرار است این گروه برای جمع آوری زباله های بیشتر به کمپ های بالاتر صعود کنند.
همچنین به گفته مقام های ذیربط، چهار کمپ در ارتفاع هشت هزار و 848 متری ( 29 هزار و 28 پا) اورست مستقر شده اند.
داندو راج گیمیر، مدیر کل گردشگری نپال، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: این کمپ ها همه تجهیزات لازم از قبیل غذا، آب و پناهگاه را داراست.
دولت نپال و جوامع محلی مدتهاست که با مشکل زباله در کوه روبرو شده اند، زیرا سالیانه کوه نوردان زیادی از سراسر جهان برای صعود به قله اورست به این کشور سفر می کنند.
تلاش های منظمی از سال 2011، برای بازیافت چندین تن زباله از قله اورست انجام شده و سیستم های مدیریت زباله معرفی شده اند.
دولت نپال در سال 2014 برای بازگرداندن هشت کیلوگرم زباله به پایین قله اورست مبلغی را به کوه نوردان پیشنهاد داده بود.
قله اورست، بلندترین قله روی زمین محسوب می شود که ارتفاع آن از سطح دریا برابر با هشت هزار و ۸۴۸ متر (۲۹٬۰۲۸ پا) است . این قله در رشته کوه‌های هیمالیا در مرز منطقهٔ ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

You are here اخبار داوطلبان 3 تن زباله از اورست جمع کردند